Ak Vy alebo niekto od Vás z rodiny prechladne alebo ho ,,polapí“ chrípka, som si istá, že jediné čo chcete je čo najrýchlejšie jej ,,nakopnúť“ zadok. Používanie čínskej medicíny alebo tradičnej medicíny vám môže pomôcť posilniť obranyschopnosť tela, aby ste predišli chorobám, a keď už na Vás niečo ,,vlezie“, aby ste sa z toho rýchlejšie dostali.

Ako posilniť našu obrannú Qi?

1. Často si umývajte a zvlhčujte ruky. Vaša pokožka je jedným z Vašich prvých obranných mechanizmov proti patogénom či už je to vírus alebo baktéria.

2. Doprajte si dostatok spánku. Ideálne je dopriať si každú noc osem až deväť hodín.

3. Jedzte jedlá, ktoré sú výživné a ľahko stráviteľné. Vyberte si zeleninové polievky a dusenú alebo varenú zeleninu a bio mäso. Nahraďte kávu zeleným čajom. Jedzte pomaly a sústreďte sa na zmyselnosť Vášho jedla.

4. Zvládnite svoj stres, meditujte a dýchajte. Skúste si vyhradiť päť minút zo svojho rušného dňa a zhlboka sa nadýchnite.

5. Zabaľte sa. Noste čo najteplejšie oblečenie a chráňte svoju pokožku a nos pred vetrom. Najdôležitejšie je chrániť si nohy, chrbát a krk.

A keď napriek tomu patogén zaútočí? Zvládnite útok!

Vylúčte patogény:

1. Rozhodnite sa, či sú príznaky „horúce“ alebo „studené“. Medzi príznaky „prechladnutia“ v čínskej medicíne patria kýchanie, nádcha s čírym alebo bielym hlienom, svrbenie v krku, vykašliavanie číreho alebo bieleho hlienu a boľavé telo. Ak ich máte, čínska medicína tvrdí, že patogén je „studený“. Medzi „horúce“ príznaky patrí bolesť v krku, horúčka, zimnica, smäd, upchatie nosa so žltým hlienom a vykašliavanie žltého hlienu. Tieto príznaky znamenajú, že patogén je „veterné teplo“. Tento základ Vám pomôže sa zorientovať pri výbere vhodnej stravy a byliniek.

2. Jedzte a pite, aby ste vylúčili patogény. Jedzte veľa polievok a ryže na báze vývaru. Pite teplé tekutiny. Ak sú vaše príznaky studeného pôvodu pridajte do svojich jedál zázvor, škoricu, zelenú cibuľu a cesnak. Ak sú vaše príznaky horúce, pite veľa mätového čaju a jedzte ochladzujúce ovocie a zeleninu, napríklad uhorky, paradajky, reďkovku, kokos, mäta,… V obidvoch prípadoch sa vyhýbajte mliečnym výrobkom, cukru, sladkostiam a mastným alebo vyprážaným jedlám.

3. Zostaňte v kľude a odpočívajte. Stále majte najteplejšie oblečenie a chráňte svoju pokožku a nos pred vetrom. To pomôže telu potiť sa a vylúčiť patogény. Oddychujte. Spite. Nechajte telo použiť väčšinu svojej energie na boj s patogénom.

4. Poraďte sa s terapeutom. Bylinky Vám môžu pomôcť skrátiť trvanie choroby.

5. A nakoniec treba vedieť, kedy je čas poradiť sa s rodinným lekárom. Ak máte extrémne vysokú horúčku alebo horúčku, ktorá trvá viac ako tri dni, ak sa objaví sipot alebo sa vám dýcha ťažšie a ťažšie – vyhľadajte svojho lekára.

Čiže už vieme, že ak sa u nás prejavuje choroba kýchaním, nádchou s čírym alebo bielym hlienom, svrbením v krku alebo vykašliavaním číreho alebo bieleho hlienu, jedná sa o príznaky studeného charakteru a treba v tomto prípade zohrievať. Naopak, ak sa u nás prejavujú príznaky ako bolesť v krku, horúčka, zimnica, smäd, upchatie nosa so žltým hlienom alebo vykašliavanie žltého hlienu, ide o patogén spôsobený veterným teplom a treba telo zvnútra ochladzovať.

Ako na to? Ukážeme si zopár príkladov ✅:

1. Suchý kašeľ ????

Pri suchom kašli sa odporúčajú vlhšie potraviny. Zaradiť sem môžeme napríklad hrušky, figy, morské riasy, sezamové semiačka, špenát, biele huby, moruša biela a med.

Naopak sa neodporúča konzumácia štipľavého a korenistého.

Pri suchom kašli sa odporúčajú z bylinných zmesí BAI HE GU JIN WAN – kód 131, MAI WEI DI HUANG WAN – kód 186 alebo REN SHEN GU BEN PIAN – kód 189. Veľmi dobrým pomocníkom je tiež mišpulníkový sirup.

2. Vlhký kašeľ (horúco) so žltým hlienom ????

V tomto prípade sa jedná o stav, kedy sa hlieny zapálili a telo potrebuje príjem potravín s chladivým účinkom, ktoré zmiernia zápal. Tu môžeme zaradiť potraviny ako napríklad biela reďkovka, ktorá je perfektným pomocníkom pri zahlienení. So zápalom nám môže pomôcť chryzantémový alebo mätový čaj. Odporúča sa konzumácia zeleru, jabĺk, morských rias a fazuľových klíčkov.

Pri tomto type kašľa sa neodporúča zohrievajúce potraviny, čiže treba vynechať zázvor, škoricu, korenie a baranie mäso.

Z bylinných zmesí môžeme siahnuť po QING QI HUA TAN WAN – kód 031, DING CHUAN WAN mod. – kód 032, ZHI SOU PIAN kód 033 a aj v tomto prípade je Mišpulníkový sirup dobrým pomocníkom.

3. Vlhký kašeľ (chlad) s bielym hlienom 

Tu naopak uprednostníme potraviny s teplou povahou ako je napríklad škorica, zázvor, korenie, cesnak, datle, petržlen, fenikel, gaštany, sladké zemiaky, kel, pór alebo cibuľa. Mali by sme si dať pozor na potraviny s chladnou povahou, ktoré boli už spomínané vyššie. Pre príklad si môžeme uviesť uhorku, paradajku, kokos, zeler,… Aj v tomto prípade je vhodná konzumácia bielej reďkovky, ktorá pomáha s hlienom.

Z bylinných zmesí sa odporúča XIAO QING LONG WAN – kód 001.

4. Nádcha ????

Aby som to skrátila, tu sa môžeme vrátiť ku kašľu a postupovať rovnako, podľa farby hlienu.

Pri nádche vo wanoch máme overenú pri oboch typoch zmes BI MIN GAN WAN s kódom 007.

5. Horúčka ????

Aj keď je u nás zaužívané pri horúčke siahnuť po zázvorovom čaji s citrónom, východná medicína sa tomu až toľko neprikláňa. Citrón je kyslej chuti a ta vťahuje škodliviny do vnútra a my chceme dosiahnuť pravý opak – dostať ju von. No ani zázvor nie je výhra lebo pri horúčke potrebujeme telo prirodzene ochladiť a nie zohriať. Potenie sa odporúča vyvolať teplým oblečením a ochladzovanie necháme na starosti potravinám, ktoré majú chladnú povahu ako je napríklad brokolica, karfiol (pozor – nevyprážať!), vodný melón, fazule mungo, koriander, baklažán, mangold, zeler, uhorka, cuketa, hrušky, jablká.

Pri horúčke v domácej lekárničke môžeme siahnúť po HUANG LIAN JIE DU WAN – kód 012, FANG FENG TONG SHENG WAN – kód 013, RE XUE WAN mod. – kód 018, BO HE CHA Nápoj stříbrného větru

6. Bolesť hrdla 

Pri bolavom hrdle jedzte jedlá s neutrálnou alebo chladnou energiou, ktoré pomôžu zmierniť bolesť v krku. Patria sem šalát, reďkovka, uhorka, zeler, špargľa, mangold, baklažán, špenát, kapusta, brokolica, karfiol, sladká kukurica, cuketa, fazule mungo, amarant, hrušky, jablká, paradajka, mäta, púpava, žihľava, biele korenie, koriander, majoránka.

✅ Pite veľa vody a kloktajte teplou slanou vodou. Použite morskú soľ. Kloktať môžete slanou vodou raz za hodinu, minimálne však dvakrát denne.

✅ Pri suchom boľavom hrdle si pripravte lyžicu medu do pohára teplej vody a vypite. Med prirodzene pôsobí na neutralizáciu toxínov a na zmiernenie bolesti. Med zvlhčuje suchosť a lieči suché alebo chrapľavé hrdlo a suchý kašeľ.

✅ Pripravte si dusenú hrušku s trstinovým cukrom. Vo východnej výžive sú hrušky vynikajúce pri bolestiach hrdla, suchu v krku, suchom kašli, strate hlasu a nadmernom hliene. Hrušky zbavte kože a nakrájajte na kocky. Vložte ich do hlbokej misy s trochou trstinového cukru (alebo medu, ak nemáte trstinový cukor). Misku vložte do parného hrnca a duste 10 – 15 minút alebo kým hruška nebude mierne priesvitná. Jedzte teplé.

Z wanov môžeme zaradiť YIN QIAO JIE DU WAN – kód 002 a SANG JU YIN WAN – kód 003.

7. Zimnica 

Tu prirodzene potrebujeme organizmus zohriať, čiže sa budeme opäť uberať k potravinám s teplou povahou. Sem patrí alkohol, paštrnák, petržlen, horčica, zimná tekvica, sladké zemiaky, kel, cibuľa, pór, pažítka, cesnak, datle, ovos, špalda, quinoa, slnečnicové semienko, sezamové semienko, orech , píniový orech, gaštan, fenikel, kôpor, aníz, rasca, sladká hnedá ryža, zázvor, feferónky, škorica, klinčeky, bazalka, rozmarín a koreň angeliky.

Na zohriatie môžeme použiť aj zmes GUI ZHI TANG WAN – kód 008 a napríklad pri bolesti hlavy z chladu môžeme na zohriatie použiť aj CHUAN XIONG CHA TIAO WAN – kód 004.