Dni sa skracujú, prichádza obdobie zberu a deti sa pripravujú na návrat do školy. Leto sa pomaly schyľuje ku koncu, no jeseň sa ešte nechystá klopať na dvere… Prichádza teplé, žiarivé počasie pred jeseňou, nazývané neskoré alebo tiež babie leto. V čínskej medicíne je to osobitná sezóna. 

Zastupujúcim elementom tohto obdobia je Zem. Je to obdobie, kedy prechádza energie Yang v energiu Yin. TCM nám odporúča v tomto období jesť sladké potraviny, sladká chuť je totiž priradená elementu zeme. V žiadnom prípade to neznamená pchať sa koláčmi, tortičky a ďalšími sladkosťami, cukrovinkami a zapíjať ich nápojmi typu Fanta, Sprite alebo Coca-Cola. Jedná sa o prirodzene sladké potraviny, ako je sladké ovocie, obilniny a zelenina. Sú to predovšetkým potraviny, ktoré posilňujú dráhu sleziny, na ktorú je treba byť v období september, október obzvlášť opatrní.

Zo zeleniny sa v tomto období odporúča zaradiť do jedálníčka napríklad tekvice (Hokkaido), cukety, mrkvu, sladké zemiaky (Batáty), topinambury alebo maniok. Na dochutenie môžeme použiť korenia ako koriander, petržlen, majorán, saturejka, oregano, fenikel, rímska rasca, muškátový oriešok, škorica, zázvor, sladké drievko alebo vanilka. Na posilnenie sleziny je skvelou potravinou Slzovka, ktorú obsahuje aj Nápoj čínskych MUDRcov (kód 900), ktorý je najlepšie užívať práve v tomto období. Vhodným pokrmom v tomto období je napríklad Hummus, nakoľko cícer je tiež jednou z potravín, ktoré pozitívne vplývajú na posilnenie dráhy sleziny. Zo strukovín je v tomto období vhodné všetko. Z ovocia môžeme konzumovať hrozienka, sladké jablká, granátové jablká a doplniť si ich môžeme orechmi.

Ďalšou zásadou je často spomínaná pestrosť, pravidelnosť, stravovanie v kľude a s radosťou, v príjemnom prostredí, jesť len toľko, koľko potrebujeme. Vyhýbať by sme sa mali hladovaniu aj prejedaniu a variť by sme mali jednoduché jedlá a nemiešať príliš chutí dohromady.

Rovnako ako odporúčané potraviny je dôležité si pripomenúť aj tie, ktoré naopak najviac zaťažujú dráhu sleziny a mali by sme sa im predovšetkým v tomto období vyhnúť.

Sú to jedlá:

  • z bieleho cukru (tj. sladkosti, cukrovinky, čokolády)
  • z bielej múky (chlieb, pečivo, cestoviny …)
  • výrobky z pasterizovaného kravského mlieka (mlieko, šľahačka, tavené syry, dlouhotrvanlivé jogurty, lipánky, neprepustené maslo …). Naopak nepasterizované či domáce mlieko a čerstvé výrobky z neho v malej miere sú prospešné (čerstvé prírodné syry, jogurty, cmar, tvaroh …)
  • pečená, vyprážané, grilované a fritované jedlá (mäsa, syry, hranolky, steaky …)
  • surová zelenina a surové ovocie (vždy by sa mali konzumovať ľahko podusené, povarené …)
  • chladné nápoje (z chladničky, s kockou ľadu …) všetky sladké nápoje (malinovky, koly, džúsy …), zmrzlina (pokiaľ možno ju konzumovať s korením napr. škoricou či trochou alkoholu …).

Ak hľadáte ročné obdobie vhodné pre konzumáciu cukroviniek, chipsov a ďalších priemyselne spracovaných potravín plných rôznych prídavných chemických látok, budete hľadať márne. Tradičná čínska medicína totiž tieto potraviny považuje za neprirodzené a škodlivé v každom ročnom období.