Pravdepodobne každý z nás sa v živote stretol s očkovaním. Z pohľadu TCM ide pri očkovaní o vstup horúceho toxínu do tela. V TCM praxi to znamená, že vakcináciou obídeme prvé tri vrstvy a toxín je umiestnený priamo do štvrtej vrstvy organizmu (do úrovne XUE – viz nižšie), čímž obchádzame prirodzené línie obrany. V tomto prípade je dobré pripraviť tuto úroveň XUE na príchod patogénu. Aby som to lepšie vysvetlila, podľa TCM rozlišujeme štyri základné úrovne obrany proti chorobe:
  • úroveň WEI – počiatočná ochrana pred nachladnutím a chrípkou
  • úroveň QI – druhá línia obrany proti žalúdočnej chrípke a bakteriálnym infekciám
  • úroveň YING – tretia línia obrany proti latentným vírusom a chronickým infekciám
  • úroveň XUE – najhlbšia obranná línia proti degeneratívnym patogénom a ťažkým kovom
Úroveň Wei predstavuje miesto, kde je možné ľahko prekonať patogény a nie je potrebné vyhľadávať lekársku pomoc (napríklad zimnica z prechladnutia). Úroveň Qi sa aktivuje pri hlbších respiračných infekciách, ktoré pretrvávajú niekoľko dní alebo týždňov. Telo bude aj naďalej správne bojovať s patogénmi na úrovni Qi. Na úrovni Ying je telo napadnuté a patogén môže prerásť napríklad do zápalu pľúc, mononukleózy alebo iných, ďalších hlbšie zakorenených infekcií. Na tejto úrovni je dôležité vyhľadať lekársku pomoc a starostlivo sledovať priebeh. Nakoniec, ak sa patogén dostane do krvi, ochorenie môže postihnúť mozog, chrbticu, obličky a ďalšie vnútorné orgány. Toto je najťažšie liečiteľná úroveň a vyžaduje si dlhšiu liečbu.
Ako sa najlepšie pripraviť na očkovanie?
Ak sa rozhodnete pre očkovanie, odporúčame sa začať pripravovať minimálne 14 dní vopred.

Dôležité je:

  • Byť v plnom zdraví, minimálne už dva týždne pred očkovaním.
  • Dostatok odpočinku. Zamierte do postele skôr, ako zvyčajne a oddýchnite si.
  • Psychická pohoda. Odstráňte si niektoré veci zo zoznamu a pustite z hlavy to, čo Vás trápi.
  • Jedlo. Jedzte zdravú a vyváženú stravu.
  • Pravidelná stolica (ak osoba nemá pravidelné vyprázdňovanie, nemôže vyčistiť a detoxikovat organizmus.
Vhodná príprava na očkovanie sú tiež akupunktúra a bylinky, ktorými sa snažíme eliminovať vedľajšie účinky. Na základe dostupných dát bola zostavená zmes, ktorá sa užíva 4 dni ( (jeden deň pred a tri dni po očkovaní).
Bylinná receptúra ​​funguje tak, že keď vnikne očkovacia látka do štvrtej vrstvy XUE, tak tam včas pôsobia byliny obsiahnuté v nasadenej receptúre a schladia vzniknutú horúcu škodlivinu. Bylinná zmes nezruší účinok vakcinácie, len pripraví túto vrstvu na príchod a tým predídeme prípadným komplikáciám horúceho patogénu (horúčky,…).

Po očkovaní neodporúčame podávať lieky typu Paracetamol. Patogén sa dostáva z tela von. Pokiaľ možno, tak nezrážajte teplotu, pretože teplo sa dostáva z tela von a je to bežná reakcia na očkovaciu látku. Zrážaním teploty potláčame imunitnú reakciu organizmu, ktorý s patogénom bojuje.