Konzumácia mlieka je jednou z tých tém, ktorá rozdeľuje ľudí. To, čo sa mi páči na čínskej medicíne je, že nepovažuje žiadne prirodzene sa vyskytujúce potraviny za dobré alebo zlé. Skôr sa domnieva, že vlastnosti každej potraviny sú prospešné pre určitých jednotlivcov a pre iných zasa naopak, pretože ich zdravotná situácia je iná.

Kravské mlieko bolo u nás už odjakživa súčasťou každodennej stravy, len v menších množstvách a predovšetkým boli pripravované inak, než ako to robíme teraz (homogenizácia a pasterizácia). Problém s väčšinou potravín je, že sú kombinované s väčším množstvom tuku a cukru, ktoré by mal priemerný človek konzumovať a to mení vlastnosti mlieka. Stotožňujem sa s názorom Jaroslava Dušeka, ktorý zastáva názor, že mlieko je stráviteľné iba pokiaľ sa nekombinuje s ničím iným (škroby, sacharidy, mäso ani nič iné).

Mlieko, predovšetkým to kravské, z hľadisla čínskej medicíny prináša do organizmu vlhko, ochladzuje ho a zahlieňuje. Z týchto dôvodov by mali byť veľmi opatrní ľudia, ktorý trpia hnačkami, alergiami, ekzémom, akné alebo častým zahlienením. Tiež pokiaľ deti majú oslabenú imunitu a sú často choré, je lepšie kravské mlieko vynechať. V niektorých prípadoch sa tiež z pohľadu TCM spája mlieko s neplodnosťou, ale to už závisí od konkrétnej diagnózy.

V praxi sa rozlišuje alergia na mlieko a intolerancia na laktózu. Zatiaľ čo pri alergii na mlieko, môžete konzumovať kozie a ovčie mlieko, nakoľko je ľahšie stráviteľné a organizmus nezahlieňuje, pri intolerancii na laktózu je potrebné z jedálnička vynechať všetko mlieko s obsahom laktózy. Pokiaľ si ste vedomí, že mlieko pre Vás nie je najvhodnejšie a vylučujete ho z vašej stravy, nemusíte sa vzdať všetkého, čo máte radi. Existujú alternatívy a často sú veľmi dobré. 

Je veľa rôznych alternatív ako mliečne výrobky v kuchyni nahradiť. Do pečenia niekto zvykne pridávať namiesto mlieka vodu, ale chutnejšia alternatíva je rozhodne ryžové, mandľové alebo kokosové mlieko. Dnes už takmer v každom obchode vieme kúpiť aj mandľovú smotanu a čo sa týka kyslej smotany, na internete je množstvo návodov na vyrobenie smotany z mliečnej alternatívy v kombinácii s citrónovou šťavou alebo octom.

Syr je troška problémová potravina, ale ani ten už v dnešnej dobe nie je problém nahradiť niektorou z vegánskych alternatív. Prípadne kozí alebo ovčí syr nemá rovnaké vlastnosti ako ten kravský, preto aj toto je vhodnejšia alternatíva.

Na mlieko existuje veľmi veľa pohľadov a názorov a podľa toho môjho to najlepšie čo pre seba môže človek spraviť je naučiť sa počúvať vlastné telo bez ohľadu na to, čo hovorí teória. Teória a prax nie sú úplne rovnaké pre každého človeka v rôznych etapách života.

Pokiaľ sú vaše príznaky horšie po konzumácii mlieka alebo iných potravín, nekonzumujte ich. Ak trpíte tráviacimi, kožnými alebo respiračnými príznakmi, je lepšie to konzultovať s odborníkom.

A čo vápnik?

Všetci si kladú túto otázku. Podľa Mudr. Davida Freje nie je vápnik, ktorý je obsadený v mlieku stráviteľný pre ľudí. Existuje však množstvo iných alternatív na jeho doplnenie. Veľmi dobré napríklad sezamové semienka, napríklad aj v podobe Tahini. Najlepším zdrojom však je sezam čierny. Ďalej tiež mak, brokolica, slnečnicové semienka, pohánka, ryby s mäkkými kosťami (losos a sardinky), tofu, orechy a zelená listová zelenina.

Pokiaľ sa teda rozhodnete vynechať mliečne výrobky, nemusí to znamenať koniec sveta. Ak sa budete cítiť lepšie, vždy je možnosť dať mlieku druhú šancu. Ak sa však obávate alebo sa Vám príznaky zhoršujú, je lepšie príznaky konzultovať.