Endometrióza postihuje 1 z 10 žien v plodnom veku a napriek tomu viac ako polovica populácie nevie o tomto probléme.

Aj keď tým netrpíte, pravdepodobne poznáte niekoho, kto tento problém má.

Endometrióza je ochorenie, ktoré prebieha skryto, bez vonkajších príznakov. Najčastejším symptómom endometriózy je bolestivá menštruácia, dlhodobé bolesti v podbrušku, bolesti pri pohlavnom styku a niekedy aj s prítomnosťou krvi v moči.

Endometrióza sa vyskytuje najmä u žien v reprodukčnom veku, pri ktorom sa čiastočky sliznice maternice, nazvanej endometrium, nachádzajú mimo maternice. Umiestnené sú rozmanito, tzn., že sa môžu nachádzať na pobrušnici, vaječníkoch, v lokalite medzi pošvou a konečníkom, v stene maternice, teda na akomkoľvek mieste v dutine brušnej.

Tieto čiastočky reagujú na hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza počas mesačného cyklu, najmä okolo obdobia menštruácie. Môže to spôsobovať spomínané chronické bolesti, problémy s plodnosťou, problémy s trávením a močením, únavu, depresie a úzkosti, kvôli čomu si mnoho žien necháva každý mesiac voľno v škole alebo v práci. Takto to môže trvať roky.

Mnohé trpia ticho, pretože téma o menštruačnom cykle stále nie je veľmi rozšírená a veľa žien zostáva nediagnostikovaných a neliečených. Nie je však známy žiadny liek, takže zvládnutie tohto stavu môže byť veľmi ťažké. Väčšina liečebných postupov spočíva v liekoch na zmiernenie bolesti, v niektorých prípadoch pomôže hormonálna liečba alebo dokonca aj chirurgický zákrok.

Pre niektoré ženy to môže byť také ťažké a vyčerpávajúce, že jedinou možnosťou je podstúpiť hysterektómiu, ktorá úplne vylúči akúkoľvek šancu na narodenie detí. Mnoho žien vyhľadáva alternatívnu liečbu, ktorá im pomôže s prejavmi týchto príznakov.

V čínskej medicíne sú maternica a pečeň úzko spojené. Pečeň udržuje priechodnosť alebo voľný tok Qi alebo vitálnej energie tela. Pečeňové, slezinové a obličkové kanály prechádzajú panvou a všetky môžu mať vplyv na menštruáciu. Ak je niektorý z týchto kanálov blokovaný, preťažený alebo nedostatočný, zvyčajne sa to u žien prejaví ako nejaký menštruačný problém. Blokáda z chladu.

V skutočnosti nemožno dať znamienko rovnosti medzi akúkoľvek diagnózu západnej medicíny a medicíny čínskej. Čínska medicína sa na endometriózu pozerá úplne inak, než medicína západná. Všeobecne sa s touto problematikou v praxi stretávame pomerne často. Liečba spočíva väčšinou v užívaní bylín. Bolestivé stavy sa zlepšia vo väčšine prípadov do troch mesiacov, celkové vyladenie organizmu je ale dlhodobejšie, tzn. cez pol roka. Prax je taká, že tak, ako postupuje bylinná liečba, sa postupne dajú vysádzať lieky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.