Na vine môže byť zlá ústna hygiena, pokazený chrup alebo ochorenia parodontu.
Z pohľadu tradičnej čínskej medicíny môže byť zápach z úst spôsobený mnohými faktormi. Fajčenie alebo konzumácia páchnucich jedál, ako je konzumácia cesnaku a cibule, môže spôsobiť nepríjemný zápach z úst, jedná sa však o krátkodobý problém, ktorý sa dá vyriešiť ústnou vodou alebo žuvačkami.

Zápach z úst môže byť pre niektorých ľudí dlhodobým problémom. Problém môžu spôsobiť vnútorné faktory. Odborníci v TCM sa domnievajú, že zápach z úst je často spôsobený príliš veľkým teplom v žalúdku. Nadmerné teplo v žalúdku môže viesť k vredom v ústach, opuchu ďasien, suchu v ústach, refluxu kyseliny a zápche, ktoré sú všetko príčinou zápachu z úst. Na odstránenie zápachu z úst je cieľom liečby TCM vyčistiť žalúdočné teplo.

V teórii TCM sú ďasná a ústa rozšírením tráviaceho systému. Odrážajú stav žalúdka. Nadmerné teplo v žalúdku spôsobuje veľký hlad. Ak je slabá slezina, nestíha dobre tráviť, vzniká vlhkosť, čo vedie k bielemu jazyku. Povlak je vlastne aj ukazovateľ nesprávneho trávenia. Horúčku môže spôsobovať nevyvážená strava, návyk na mastnú alebo sladkú stravu. To poškodí žalúdok, naruší pohyb v žalúdku a v črevách, čo má za následok stagnáciu potravy v žalúdočnom trakte.

Stres a diéta s nízkym obsahom sacharidov môžu byť tiež faktormi, ktoré môžu viesť k nepríjemnému zápachu z úst. Stres môže mať za následok hypofunkciu slinných žliaz, ktorá zníži tok slín a povedie k suchu v ústach. Musíte znížiť hladinu stresu, aby ste vyriešili zápach z úst.

Zápach z úst pri nízkosacharidovej strave je často spôsobený určitými chemikáliami, ktoré sa nazývajú ketóny a ktoré sa uvoľňujú v dychu, keď Vaše telo premieňa tuky na energiu. Pri spaľovaní tukov sa hromadia v tele a uvoľňujú sa dychom. Bohužiaľ sú páchnuce. Ak chcete zabrániť zápachu z úst, musíte prehodnotiť nízkosacharidovú diétu a upraviť ju.

Predtým, ako sa rozhodnete navštíviť terapeuta TCM, niečo, čo môžete vyskúšať na vlastnej koži, sú zmesi Bao He Wan, Huang Jie Du Pian alebo Zuo Jin Wa.

1) Bao He Wan sa môže použiť na liečbu žalúdočných štiav, nadúvania a zažívacích ťažkostí. Kyslý reflux je spätný tok obsahu žalúdka, ako je nestrávené jedlo a žalúdočné kyseliny do vášho pažeráka, čo môže viesť k zápachu z úst.

2) Huang Jie Du Pian sa používa na odstránenie toxínov z tela. Môže byť užitočný pre zdravie vnútorného ucha, úst, hrdla, slinných žliaz, gastrointestinálneho a obehového systému.

3) Zuo Jin Wan sa používa pri prejedaní sa, horkej chuti na jazyku a suchu v ústach. Jazyk je zvyčajne červený so žltým povlakom