Všetci sme už pravdepodobne počuli o výhodách meditácie. Po tisíce rokov učitelia východných tradícií povzbudzujú meditáciu ako spôsob, ako sa stať viac prítomným, pokojným a empatickým a ako riešiť rôzne problémy od fyzických po duchovné. Posledný vedecký výskum podporuje tieto tvrdenia demonštráciou toho, ako sa mozog skutočne mení, keď pravidelne meditujete.

Meditácia je základným odvetvím tradičnej čínskej medicíny. Všimli ste si, že všetci terapeuti TCM pracujú na vyvážení vašej Qi? Meditácia to tak robí vo chvíli, keď meditujete, ale aj priebežne, keď pravidelne cvičíte. Medzi okamžité výhody patrí nižšia srdcová frekvencia a zvýšená relaxácia. Medzi dlhodobejšie výhody patrí zlepšenie imunity, zvýšenie schopnosti sústrediť sa a celkový pocit pohody.

ČO JE TO MEDITÁCIA?

Jednoduchá definícia meditácie je, že je to spôsob, ako vniesť svoje vedomie do prítomného okamihu. Môžete si všimnúť, že často trávite čas premýšľaním o veciach, ktoré sa už stali alebo sa môžu stať neskôr. Keď meditujete, zámerne ste to všetko nechali stranou, aby ste sa sústredili na tu a teraz: Vaše telo, Váš dych, svet okolo Vás. Existujú tisíce rôznych meditačných postupov a neexistuje žiadny „správny“ alebo „nesprávny“ spôsob, ako to urobiť. Existuje iba spôsob alebo spôsoby, ktoré fungujú pre Vás. Nájdenie toho, čo funguje, môže vyžadovať určité experimentovanie, takže je v tomto procese nevyhnutná trpezlivosť a súcit so sebou.

MEDITÁCIA V TRADIČNEJ ČÍNSKEJ MEDICÍNE

Ako už bolo spomenuté, meditácia je kľúčovou súčasťou TČM. Je to rovnako dôležité ako správna strava a zdravý životný štýl, pretože bez pevného základu meditácie nie je myseľ v pokoji. TCM vyzdvihuje cnosti meditácie ako spôsobu liečenia bolesti, fyzických a duševných chorôb a ďalších. Hlavnou výhodou meditácie je však to, že pripravuje myseľ a telo na všetko ostatné; udržuje všetko stabilné a vyvážené. Táto stabilita a rovnováha je nevyhnutná pre blahobyt v TČM, pretože umožňuje Qi voľný tok, kŕmenie orgánov a mysle.

Keď spojíte meditáciu, cvičenie a správne vyvážené stravovacie návyky, môžu všetky ostatné lieky spojené s TČM oveľa rýchlejšie a účinnejšie fungovať. Meditáciu možno tiež použiť ako prostriedok na premýšľanie a porozumenie. Koniec koncov, základom každej meditácie je všímavosť a táto schopnosť porozumieť sebe samému a svojmu okoliu a uvedomovať si ho môže pomôcť v časoch stresu, tlaku a ťažkostí.

VÝHODY MEDITÁCIE

Meditácia v TČM môže pomôcť s mnohými ochoreniami a zároveň zachovať vyvážený stav bytia. Najokamžitejšou výhodou, ktorú meditácia prináša, je pokojný a uvoľnený stav mysle. Čím viac budete sedieť, tým viac sa budete cítiť uvoľnenejšie a spokojnejšie a tým lepšie budete zvládať stresové situácie. Meditácia vytvára okamžitý pozitívny vplyv na krvný tlak, srdcovú frekvenciu, úzkosť a ďalšie fyzické problémy. Môže dokonca pomôcť zbaviť sa závislosti a zlých návykov a odstrániť nespavosť.

Nejde iba o relaxáciu, pretože meditácia je medzi športovcami populárna ako spôsob zamerania svojej mysle. Koniec koncov, keď šprintér stojí na blokoch a sústredí sa na závod vpred, ignoruje vrieskajúcich fanúšikov, kamery a všetky ostatné činnosti, efektívne praktizuje formu meditácie. Sú schopní vypnúť a zapnúť tak rýchlo, pretože pravidelne cvičia meditáciu.

AKO MÔŽEM MEDITOVAŤ?

Neexistuje žiadny „správny“ spôsob meditácie. Môžete to robiť s otvorenými alebo zatvorenými očami, môžete sedieť s rukami po boku alebo na kolenách. Trik je nájsť si polohu, ktorá vám bude vyhovovať, pretože ak sa usadíte na dlhší čas nepohodlne, môžete si spôsobiť viac škody ako úžitku. Môžete spáliť nejaké kadidlo a zapáliť sviečku, aby ste sa mali na čo zamerať, alebo môžete zavrieť oči. Len sa snažte nezaspať.

Jednoduchý spôsob meditácie je sústrediť sa na svoj dych, ktorý prúdi dovnútra a von sám. Povzbudzujem vás, aby ste zatvorili oči, aby ste minimalizovali rušivé vplyvy, a potom cítite, ako sa váš dych dostáva do nosných dierok, napĺňa vaše pľúca a potom znova, keď opúšťa vaše telo. Jednoducho si všimnite fyzické pocity dýchania.

Pre ľudí, pre ktorých je sedenie stále výzvou, odporúčam spojiť akupresúru a meditáciu. Jemné akupresúrne cvičenie môže pomôcť dostať prebytočnú energiu jang pod kontrolu a slúži ako mostík z vášho každodenného života k sedavejšiemu meditačnému cvičeniu. Podobne môže akupresúra pomôcť uvoľniť zaseknutú alebo zablokovanú energiu v tele a uľahčiť tak sedenie.

AKUPRESÚRA A MEDITÁCIA NA LEPŠÍ SPÁNOK

Povedzme, že už hodinu ležíte v posteli a stále sa prehadzujete a otáčate, nemôžete zaspať. (Možno sa to stalo aj včera večer!) Čo môžete urobiť, aby ste si pomohli odpočinúť si, oddýchnuť si a zaspať?

Základ pre dobrý spánok začína dobrou ,,hygienou spánku,,. Hygiena spánku sa vzťahuje na fyzické vlastnosti Vašej spálne (ako je teplota, okolité svetlo a typ matraca a vankúša), ako aj na Vaše správanie sa pred spaním (napríklad konzumácia alkoholu alebo kofeínu, čas strávený pred spánkom).  Ak je pre vás ľahké zaspávanie stále výzvou, odporúčam Vám, aby ste sa dozvedeli viac o spánkovej hygiene a vykonali zmeny na zlepšenie kvality spánku.

Tu je rutina akupresúry a meditácie, ktorá Vám pomôže skončiť a zaspať:

  • Najskôr sa venujte masáži uší asi päť minút (môžete to urobiť v sede alebo v ľahu). Vaše uši sú mikrokozmom Vášho tela a obsahujú body zodpovedajúce Vašim svalom, kĺbom, nervom a vnútorným orgánom. Masírovanie uší pomáha vyčistiť prebytočnú Yangovú energiu, odbúrať stres a upokojiť myseľ.
  • Potom si urobte masáž hlavy alebo si vlasy umyte. Nadbytočná energia sa vám často zablokuje v hlave; existuje veľa meridiánov, ktoré prechádzajú Vašou pokožkou hlavy, takže ich stimulácia masážou alebo kefovaním pomáha obnoviť tok Qi. V sede alebo v ľahu kefujte 100-krát a viac alebo masírujte asi 5 minút.
  • Nakoniec si ľahnite do postele a ruky položte na podbruško pod pupok. Zamerajte sa na hlboké brušné dýchanie a počas spánku posaďte svoje telo a usadte sa do postele.
  • Ak sa vám zdá, že ste stále nepokojný, vyššie uvedené kroky je možné podľa potreby opakovať, kým nezaspíte.

Vaša osobná meditačná prax pripravuje pôdu pre ďalšie spôsoby liečby TCM a umožňuje im dosiahnuť čo najpozitívnejší liečebný účinok. Keď budete skúmať a experimentovať, aby ste zistili, aké typy meditácie vám vyhovujú, začnete si všímať výhody Vášho každodenného života.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *