Pokus o dieťa je čas na nadviazanie užšieho spojenia s partnerom a zameranie sa na to, aký bude život s iným členom rodiny. Ak máte pocit, že sa už dlho snažíte, je to čas začať rozmýšlať nad Vašou plodnosťou. To môže vyvinúť tlak na Vás ako pár, ale aj celú rodinu a môže to viesť k zníženiu vlastnej hodnoty. Existuje veľa prirodzených spôsobov, ktoré pomáhajú plodnosti. Toto je zopár osvedčených rád, ktoré používa tradičná čínska medicína na pomoc pri snažení sa o bábätko.


Zamerajte sa na svoje zdravie: strava, pohyb a životný štýľ

Pre vyvážené a zdravé tehotenstvo vyžaduje ženský reprodukčný systém rovnováhu a dobré zdravie celého tela. To isté vyžaduje aj mužský reprodukčný systém, aby mohlo produkovať zdravé a silné spermie. Diéta a životný štýl sú teda kľúčové. TCM sa zameriava na zlepšenie zdravia celého tela popri zameraní na reprodukčné orgány.

S pribúdajúcim vekom sme viac vystavený potencionálnym zdravotným rizikám a toxínom v našom prostredí a môžu na nás horšie vplývať zlé rozhodnutia v oblasti stravovania a životného štýlu. Živiny, ktoré cirkulujú cez vaše telo, majú zásadný vplyv na funkciu našich reprodukčných orgánov. Bez vedenia však môže byť ťažké rozhodnúť, aké potraviny by sme mali jesť, aby sme podporili plodnosť a ktorým potravinám by sme sa mali pri otehotnení vyhnúť.

Západná výživa kategorizuje potraviny podľa obsahu vitamínov a minerálov. S tým sa nedá nesúhlasiť. TCM však tiež záleží na energetických vlastnostiach potravín a ich vplyv na našu celkovú rovnováhu. Cieľom TCM je vytvoriť vnútorné prostredie, v ktorom krv a energia hladko prúdia cez naše reprodukčné orgány. Úlohou jedla je plne vyživovať naše orgány, aby mohli optimálne fungovať. 

Zvýšte príjem miestnych, organicky vypestovaných červených, fialových a tmavozelených jedál

– ostružiny, maliny, granátové jablko, repa, mangold, zelená a červená kapusta, sladký zemiak, modrozelené riasy, tekvicové semiačka, ľanové semená, fazuľa, organové mäso. škeble a ustrice, ľanové a rybie oleje,…

K tomu si môžeme pridať: 

– kokos, slivky, huby shiitake, hrach, mandle, lieskové oriešky, slnečnicové semienka, fazuľa Adzuki, vajcia z voľného chovu, domáce kurča, divoké ryby. 

Pre optimálnu plodnosť treba obmedziť vystavenie sa chemikáliám, ťažkým kovom, antibiotikám, hormónom a nasledujúcim látkam:
– nezdravé jedlo a cukríky, spracované alebo bielené potraviny, potraviny v konzervách, studené jedlo a pitie, zmrzlina a mrazený jogurt, rafinované a spracované oleje, veľké ryby (tuniak a halibut), alkohol, káva, cigarety, silne voňajúce kúpeľové oleje, kadidlo, sviečky, krémy a parfumy,…

Okrem sledovania toho, čo jete, je tiež dôležité sledovať hladinu stresu. 

Jedným z najbežnejších problémov brzdiacich počatie je neovládateľná úroveň emočného, fyzického a chemického stresu. Často sa predpokladá, že stres pochádza z nášho vonkajšieho prostredia, a stres sa často prejaví, keď jete na cestách, chytíte rýchle občerstvenie alebo jete výberom neorganických možností. Na podporu svojej pečene a zníženie stresu zvýšte svoju spotrebu kurkumy, bazalky, kardamónu, pažítky, koriandra, kôpru, cesnaku, pomarančovej kôry, anízu a tymiánu. V TČM je výživa a životný štýl neoddeliteľnou súčasťou zvyšovania plodnosti a výber plodných jedál a zdravý životný štýl je najdôležitejšia vec, ktorú môžete pre seba urobiť. Nájdite si čas na výber jedál, pripravte si vlastné jedlá a jedzte s rozvahou. Majte na pamäti, že integrácia akupunktúry a čínskej bylinnej medicíny s diétou a životným štýlom pomáha vytvárať rovnováhu, čo zase pomáha zvyšovať plodnosť.