V čínskej medicíne má žlčník veľa dôležitých funkcií. Má veľmi blízky vzťah k pečeni. Žlčník je Yangovým orgánom a pečeň je jeho Yinovým partnerom. Žlčník ukladá a vylučuje žlč. Riadi rozhodovanie a plánovanie a pečeň ako jeho párový orgán kontroluje šľachy a ovplyvňuje sny. Na hlbšej emočnej úrovni je žlčník zodpovedný za našu vášeň pre život, inšpiráciu, činnosť a asertivitu. Keď máme problémy s asertivitou, rozhodovaním chýba nám vášeň alebo sa cítime neinšpirovane, môže to znamenať nerovnováhu žlčníka. Keď je žlčník vyrovnaný a jeho energia voľne prúdi, sme šťastní, zdraví a vášnivý.
Rovnako ako v západnej medicíne, žlčník prijíma žlč z pečene, ktorú uchováva, kým nie je potrebná pri trávení. Keď žlčník uvoľní žlč, považuje sa to za regulovanie energie pečene. Keď ide trávenie hladko, tak ide hladko aj Qi (energia) pečene, ktorú žlčník potrebuje, aby dokázal plynulo uvoľňovať žlč. Ak je tento vzťah narušený, môže to nepriaznivo ovplyvniť trávenie a spôsobiť problémy ako vracanie, grganie, škytavka – čo sú prejavy ,,vzbúreného“ žalúdka. Žalúdok môže byť naprosto v poriadku, ale vzbúrená energia žlčníka ho napáda a spôsobuje tieto ťažkosti. My za tým často vidíme žalúdok, ale môže to byť aj žlčník.
V dnešnej dobe je bežné, že si veľa z pacientov nechajú odstrániť žlčník z dôvodu žlčových kameňov a iných problémov. V starovekej Číne orgány nikdy neodobrali. To v myslení tradičnej čínskej medicíne zostalo do dnes a ak má pacient problémy s žlčníkom, zameriavame sa na stravovanie, bylinnú liečbu alebo akupunktúru. Toto uprednostňujeme a chirurgický zákrok považujeme za poslednú možnosť.
Prečo má toľko ľudí problémy so žlčníkom?
To je dobrá otázka. Verím, že jedným z dôvodov je strava a druhým emócie. Toto sú dve veci, ktoré najviac ovplyvňujú žlčník. Každý orgán v TČM je prepojený s emóciou. A emóciou pečene/žlčníka je hnev. Prežívanie emócií je zdravou súčasťou života a jednou z vecí, ktorá z nás robí ľudí. V TCM je filozofia taká, že mať zdravý emocionálny život je pre naše zdravie rovnako dôležité ako dobre sa stravovať, mať dostatok spánku a udržiavať náš imunitný systém zdravý, aby sme mohli bojovať s patogénom. Účinok hnevu funguje 2 spôsobmi:
Ak potlačujete hnev, držíte ho a nikdy ho neprejavujete, časom to ublíži pečeni / žlčníku a spôsobí nerovnováhu, ktorá povedie k chorobe.
Ak prežívate nezvyčajnú hladinu stresu z dôvodu vecí, ktoré sa vo vašom živote dejú (traumatická udalosť, choroba, úmrtie, rozpad vzťahu) alebo v práci sa stresujete alebo jete zle (veľa mastného, koreneného,…) potom dôjde k zhoršeniu funkcie pečene / žlčníka a môže spôsobiť nadmerný hnev, ktorý sa môže prejaviť príznakmi ako je červená tvár a oči, podráždenosť, nahnevané výbuchy, tinnitus a migréna. To sú príznaky pečeňového ohňa (nadmerné teplo v pečeni).
Ako sa teda môžete starať o žlčník?
Vyhýbajte sa mastným, ťažkým a koreneným jedlám
Ostré bolesti po konzumácii týchto jedál môžu poukazovať na žlčníkové kamene a ďalšie problémy. Pretože žlčník je zodpovedný za uvoľňovanie žlče, ktorá pomáha odbúravať tuky, obmedzte príjem týchto potravín na minimum a nepreťažujte žlčník.
Vyjadrujte svoje emócie slobodne
Možno sa to ľahšie hovorí, ako urobí, ale chorobu a bolesť spôsobuje akákoľvek stagnácia alebo blokáda. Patria sem aj emócie, preto je dôležité, aby ste mali zdravý emocionálny život a vždy sa snažte vyjadriť, čo cítite. Emócie špecifické pre žlčník sú hnev (frustrácia, odpor atď.).
Jedzte sezónne jedlá
Toto je veľká téma čínskej medicíny, ktorú sme si už viackrát rozoberali. Podľa TCM bol náš tráviaci systém vyvinutý tak, aby strávil potraviny, ktoré ľudia jedli, hneď ako sme boli schopní opustiť svoje nomádske korene a začať s farmárčením. Ľudia jedli iba miestne jedlá, ktoré boli v sezóne. S nedávnym rozmachom leteckej dopravy sme boli rozmaznaní tým, že sme si mohli dať jedno, ktoré chceme, kedykoľvek počas roka (jahody v zime, čučoriedky v trópoch, mango na ďalekom sever,…). A aj keď je to úžasné, nie je to tak, ako bol navrhnutý náš tráviaci systém.
V čínskej medicíne je nutričná terapia obrovským aspektom pri terapii. Aký lepší spôsob liečenia tela, ako použiť jedlo, ktoré jeme 3x denne? V TCM má každé jedlo teplotu, ktorá integruje s vaším telom a dodáva teplo, chlad alebo udržuje jeho neutrálnu teplotu. Všetky potraviny majú tiež liečivé vlastnosti, preto čínania považovali za veľmi dôležité jesť správne jedlá, keď ochoreli, aby im pomohlo vyvážiť rovnováhu a zotaviť sa. Na konci článku si ukážeme niektoré z potravín, ktoré sú prospešné pre žlčník.
Cvičenie. Hýbte sa!
Dráha žlčníka vedie bilaterálne pozdĺž tela a začína od vonkajšieho kútika oka (na konci obočia) až po bočnú časť tela a končí v roku nechtového lôžka 4. prsta na nohe. Preto je akékoľvek cvičenie, ktoré stimuluje bočné strany tela, prospešné pre tok Qi a pomáha odstrániť všetky blokády v orgáne a meridiáne žlčníka.
Na jar buďte láskaví k svojmu žlčníku
Jar je obdobím, ktoré sa spája so žlčníkom a jeho párovým orgánom pečeňou. Prvkom jari je drevo, chuť je kyslá a farba zelená. Toto nám znázorňujú žiarivo zelené výhonky rastlín, ktoré sa po dlhej a chladnej zime preberajú k životu. To je dôvod, prečo je počas tejto doby obzvlášť dôležité dopriať žlčníku a pečeni odpočinok od vecí ako kofeín, alkohol a iné omamné látky. Je tiež prospešné očistiť tieto orgány pitím veľkého množstva vody a jedlom, napríklad čerstvou zeleňou, ktorá vyživuje žlčník a pečeň, najmä na jar.
Berte do úvahy, koľko je hodín
Podľa tradičnej čínskej medicíny sa priebeh energie v našom tele počas 24 hodín mení. Tieto zmeny sú názorne popísané v tzv. orgánových hodinách.
Čas, kedy je energia žlčníku najhojnejšia, je medzi 23:00 – 1:00. Počas týchto 2 hodín je odporúčané, ak sa môžete zdržať pitia alkoholu alebo užívania omamných látok, pretože zbytočne preťažujú žlčník. Žlčníku tiež pomáha, ak si tieto dve hodiny môžete čo najviac oddýchnuť.
Potraviny, ktoré sú prospešné pre žlčník
- Brokolica
- Cvikla
- Jazmínový, zelený, mätový a chryzantémový čaj
- Zelený čaj
- Reďkovky
- Bazalka
- Kôpor
- Pažítka
- Kardamon
- Citrón
- Koreň púpavy
- Koreň sladkého drievka
- Mrkva
- Zeler
Potraviny, ktoré naopak tak prospešné nie sú:
- Vyprážané jedlo
- Alkohol
- Korenené jedlá
- Hovädzie a jahňacie mäso
Na čínskej medicíne je úžasne to, že bola vyvinutá ako systém zameraný na prevenciu. Preto je to nielen najstarší lekársky systém na zemi, ale učí spôsob života, učí, ako žiť v súlade s prírodou, jesť s ročnými obdobiami, striedmosť v práci a hre, cvičenie a emocionálny ,,wellness“.