Opakujúce sa infekcie, virózy, chrípky, tie dokážu znepríjemniť každú zimu. Ako sa pozerá na poruchy imunity tradičná čínska medicína? Prečo neodporúča konzumáciu citrusov a aká je stratégia pre lepšiu imunitu?
Hoci väčšina z nás ctí pravidlo dodávať vitamíny do tela, napriek tomu však niekedy neustojíme nápor vírusov a ochorieme. Ak je to raz za sezónu, tak sa nejedná o situácii nijako vážnu, ale ak prechádzame z jednej choroby do druhej a obmedzuje nás to v bežných aktivitách, je na čase sa pozrieť na situáciu bližšie. Pozrime sa, ako sa na imunitu pozerá tradičná čínska medicína, ktorá sa v mnohom odlišuje od pohľadu západného.
To, čomu hovoríme imunita, nazývali starí čínski majstri WEI QI. Ide o akúsi ochrannú energiu, ktorá prúdi tesne pri povrchu tela. Ak je naša obranná energia dostatočne silná, môžeme sa spoľahnúť, že patogény prichádzajúce zvonku nebudú mať šancu prekonať bariéru. To zodpovedá stavu, kedy sa pohybujeme medzi kašlúcimi ľuďmi v MHD, kancelárii, máme choré deti, ale sami neochorieme – naša WEI QI je pevná.
Ak je energetické brnenie prekonané a baktérie vstupujú do tela, môže sa jednať o dve situácie. Buď bola naša obranná energia silná, ale patogén ešte silnejší, alebo je naša obranná energia oslabená a podľahla aj slabému útoku zvonku. Ak sa jedná o druhú možnosť, je pravdepodobné, že chorobnosť je počas roka vysoká, pretože náš organizmus nedokáže čeliť ani slabým protivníkom v podobe viróz a prechladnutí. Opakujúce sa choroby vyčerpávajú organizmus a ten je ešte viac oslabený a stále menej a menej schopný sa brániť. Ako z bludného kruhu von?
Prevenciou a zohrievaním!
Ak ešte nie sme v situácii, kedy nás valcuje jedna viróza za druhou a chceme sa preventívne posilniť, je vhodné začať jemnejšími metódami tradičnej čínskej medicíny. Prvé, čo môžeme robiť každý deň sami, je úprava jedálnička.
Nejedná sa o totálnu prestavbu našich zvykov, ale skôr o rešpektovanie termodynamiky potravín a ročných období. V zime je najdôležitejšie udržiavať vnútorné teplo. To bohužiaľ odporuje teórii, že by sme v zime mali jesť citrusy kvôli vitamínu C. Citrusy sú veľmi ochladzujúce a konkrétne citrón, ktorý si pravidelne dávame pri chorobe do čaju, je aj veľmi kyslý, takže sťahuje energiu dovnútra, čo je presne opačný efekt, než ktorý v začiatku prechladnutia potrebujeme. Nechajme teda citrusy skôr na letné obdobie, kedy podobne ako v trópoch, kde prirodzene rastú, potrebujeme schladiť.
Ďalšou kapitolou sú jogurty, tvarohové nátierky a ďalšie mliečne výrobky. Priemyselne spracované mlieko a výrobky z neho majú chladnú povahu, navyše organizmus zahlieňujú. Ak si dáme teda jogurt na raňajky, kedy sa telo potrebuje zahriať a naštartovať na celý deň, vyrobíme presne opačný efekt. Miesto chladných potravín vyskúšajte na raňajky teplé obilné kaše s trochou korenia, dochutené podľa preferencií každého. V zime by v jedálničku z hľadiska dietetiky nemali chýbať dlho varené vývary, zeleninové polievky, zapečené jedlá a môžeme pridať aj viac mäsa. Vyhýbať by sme sa mali tepelne neupravenej zelenine (šaláty), mliečnym výrobkom alebo napríklad extrémne ochladzujúcej zmrzline.
Ak nastane stav, že jedna choroba strieda druhú, chodíme do práce chorí, pretože sme jednoducho chorí často a nejde byť stále na nemocenskej, je potrebné začať spevňovať našu obrannú energiu – WEI QI. Jednou z najsilnejších metód tradičnej čínskej medicíny je bezpochyby fytoterapia, čiže formou čínskych bylinných zmesí. Okrem tradičných dobre fungujúcich bylinných zostáv je veľmi vhodné využiť aj medicinálne huby. Tradičná čínska medicína radí medicinálne huby do kategórie bylín, ktoré možno používať dlhodobo, vo vysokých dávkach, bez nežiaducich účinkov. Väčšina používaných húb má neutrálnu povahu (hodí sa teda pre stavy chladu i horúčavy) a sladkú chuť. Zo všetkých uvedených dôvodov sú veľmi vhodné pri imunitných problémoch. Medicinálne huby sa využívajú nielen pri stavoch zníženej odolnosti voči infekciám, ale aj pri ďalších poruchách imunity, akými sú alergie a autoimunitné choroby.
Ak chceme využiť metód fytoterapie, je nutné navštíviť certifikovaného terapeuta čínskej medicíny, ktorý dokáže vhodnú zmes zostaviť.
Medicinálne huby nie je vhodné aplikovať laicky. Želaný efekt sa totiž nemusí dostaviť preto, že terapia podlieha princípom tradičnej čínskej medicíny. Vždy je vhodné začať diagnostikou rozhovorom, z jazyka a pulzu a až potom navrhnúť vhodnú terapiu kombinovanú z rôznych metód TCM.