Pečeň a žlčník sú spárované orgány, ktoré sa týkajú tejto sezóny (marec/apríl). Ak je jeden slabý, bude to mať dopad na druhého. Ak jednému pomôžete, podporovaný je aj druhý. Mnoho ľudí má odstránený žlčník, čo zase viac zaťažuje pečeň, najmä pri trávení tukov a trávení všeobecne.

Pečeň je v TCM známa ako hlavný veliteľ tela. Je to orgán, ktorý riadi zdravie viac ako akýkoľvek iný orgán. Jednoducho povedané, pečeň je hlavným detoxikačným orgánom tela. Všetko, čo jeme a pijeme, je filtrované pečeňou vrátane liekov. Pečeň pracuje veľmi tvrdo na tom, aby nás udržiavala zdravými, pretože sa zbavuje toho, čo nepotrebujeme. Má dokonca pozoruhodnú schopnosť regenerácie.

Ak sú pečeň a žlčník nevyvážené, popisujeme ich ako stagnujúce alebo zaseknuté. To znamená, že energia nimi neprechádza plynulo. Niektoré z mnohých fyzických a emocionálnych symptómov tejto nerovnováhy zahŕňajú: bolesti hlavy, škrípanie zubov, problémy s očami (najmä pravé oko), návaly horúčavy, PMS, myómy, zápal prostaty, podráždenosť, hnev, netrpezlivosť, bolesti bedrového kĺbu, problémy so štítnou žľazou, zmena farby nechtov na nohách (najmä žlté a veľké prsty na nohách), časté budenie sa medzi 1. a 3. hodinou a pocit nepokoja, celkový pocit zaseknutia sa v živote človeka a ďalšie.

Pečeň a žlčník sú spojené s prírodným prvkom „dreva“. V ľudskom správaní predstavuje drevený prvok plánovanie, rozhodovanie, strategizovanie a uskutočňovanie myšlienok.

Emócia spojená s duom je hnev. Hnev všeobecne vnímame ako negatívnu emóciu, ale je zdravé ho prejaviť. Ním si vlastne vytyčujeme svoje územie – ukazujeme, čo si k nám kto môže dovoliť a čo už nie. Hnevať sa však býva užitočné a spravodlivé len do istej miery. Je dobré emócie vypustiť, ale treba vedieť, kde je hranica.

Orgánom sú šľachy, väzy a spojivové tkanivá. Energia pečene tiež zaisťuje, aby boli krvné cievy čisté, a zabezpečila tak hladký obeh krvi v tele. Týmto spôsobom je pečeň zodpovedná za zabezpečenie dostatočnej výživy spojivových tkanív. Ak aj tak tento proces bude brzdený, naše šľachy môžu byť suché a krehké ako vyschnutý strom, ktorý sa môže ľahko zlomiť.

Ak dráha pečene a pečeň samotná nefungujú optimálne, zvyčajne sa to prejavuje nezdravým prejavom emócií hnevu, zúrivosti a frustráce. Frekvencia sa môže zvyšovať až kým sa dráha pečene neposilní. Ak dráhe pečene chýba energia, potom nastáva depresia a apatia.

Medzi ďalšie príznaky patrí: bolesť pozdĺž dráhy pečene a žlčníka, ťažkosti s rozhodovaním, bolesť kĺbov, nespavosť, stresujúce sny a ľahko zraniteľné šľachy a väzy. To všetko sú príznaky toho, že vaše telo potrebuje trochu pomôcť.

Ak to znie, že vaša pečeň potrebuje pomoc, nezúfajte, pretože je veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste sa o ňu postarali. Pokúste sa prestať jesť 2-3 hodiny pred spánkom. Neskoré nočné stravovanie vytvára stagnáciu v pečeni a bráni nášmu telu v noci čistiť a opravovať. Po druhé, prestaňte jesť, keď budete na 80% plní. Prejedanie sa vytvára väčší tlak na pečeň a žlčník. Jedzte do bodu, keď sa budete cítiť spokojní a môžete jesť o niečo viac, ale prestanete. Toto sú dva zvyky životného štýlu, ktoré pomôžu najviac.

Existuje veľa potravín, ktoré pomôžu liečiť posilniť orgány.
Celé zrná ako hnedá ryža, jačmeň, proso, quinoa, špalda, slzovka alebo ovos.
Sušienky, chlieb, rožky a obilniny, aj keď sú vyrobené z celozrnných výrobkov, sa neodporúčajú, pretože sú pečené a suché.

Pokúste sa zaradiť veľa listovej zeleniny. Napríklad zelené strukové fazuľky, mungo fazuľa, brokolica, kel, morské riasy, pór, cesnak medvedí, pažítka, listy púpavy, špenát, stonkový zeler, špargľa, všetka jarná a listová zelenina. Odporúča sa začleniť kyslú chuť 3-4 krát týždenne, pretože to je príchuť, ktorá pomáha uvoľniť stagnáciu v pečeni a žlčníku. Napríklad viac kyslej kapusty, jablka, octu umeboshi, Umeboshi slivku a čerešne. Kvalitná fermentovaná zelenina tiež urobí zázraky.
Jedným z najlepších receptov pre ľudí, ktorí trpia ľahkou podráždenosťou alebo dokonca výbuchom zúrivosti, je Boršč. Cvikla má dokonalú sladkosť na upokojenie pečene a pridanie kôpky kyslej smotany dodáva nádych kyslej. Ak ho varíte tradičným spôsobom s hovädzím vývarom, minerály pomáhajú udržiavať silnú kvalitu vašej krvi, a tým vyživujú vaše šľachy a väzy.